Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler, köp och försäljning av fast egendom, bedriva detaljhandel , värdepappershandel samt konsultverksamhet i anslutning härtill ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 899 355 | 3 123 283 | 2 473 666 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 711 703 | 410 957 | 244 184 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 738 092 | 427 209 | 251 163 |
| Årets resultat (tkr) | 584 844 | 310 075 | 182 648 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 598 198 | 1 905 661 | 1 528 804 |
| Antal anställda | 840 | 719 | 612 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 899 355 | 3 123 283 | 2 473 666 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 711 703 | 410 957 | 244 184 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 738 092 | 427 209 | 251 163 |
| Årets resultat (tkr) | 584 844 | 310 075 | 182 648 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 54 295 | 29 847 | 24 988 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 543 903 | 1 875 815 | 1 503 816 |
| Tillgångar (tkr) | 2 598 198 | 1 905 661 | 1 528 804 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 643 648 | 1 058 804 | 748 730 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 150 431 | 197 347 | 220 928 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 261 | 261 | 428 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 803 857 | 649 249 | 558 719 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 598 198 | 1 905 661 | 1 528 804 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 6 000 | 3 600 | 2 900 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 368 825 | 291 520 | 240 594 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 136 620 | 108 033 | 84 323 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 840 | 719 | 612 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 642 | 4 344 | 4 042 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 609 | 561 | 536 |
| Vinstmarginal | 18.3% | 13.2% | 9.9% |
| Soliditet | 67.4% | 63.0% | 59.4% |
| Kassalikviditet | 153.0% | 139.4% | 105.8% |
Lager 157 AB ingår i en koncern med 12 bolag. Koncernmoderbolag är Ettfemsju Själ AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler, köp och försäljning av fast egendom, bedriva detaljhandel , värdepappershandel samt konsultverksamhet i anslutning härtill ävensom idka därmed förenlig verksamhet.